You are using an outdated web browser. As such, this site will not look as it does on newer browsers.
Please consider upgrading your web browser, to a newer version. Thank you.

 
descriptive text
 
Wersja niemiecka

Seite noch im Bau!

Drodzy goście!
Pilnie poszukujemy osób posiadających w swoich zbiorach pocztówki lub fotografie z miejsc związanych z Trzebnicką KD.

Nawiążemy również kontakt z posiadaczami starych widokówek z:
ObornikŚl.(Obernigk) Strupiny (Stroppen), oraz wszystkich wsi
i miasteczek z
okręgu trzebnickiego, w szczególności: Milonowic (Mahliau) oraz
Kowala (Kawallen),
nie koniecznie związanych z tematyką kolejową.

Pisz śmiało!Społecznoœć sympatyków WKD na Facebook'u

     Społecznoœć sympatyków WKD na NKphantom.gif
Aktualności
STACJE / Prusice - 1 wrzesień 2015:
> Po kluczowych dla rdzennej Wrocławskiej KD (Breslauer Kleinbahn) stacjach: Wrocławiu, Trzebnicy przyszła w końcu kolej na opowieść o stacji w Prusicach. Ten krańcowy przystanek, który po kilku latach zamienił się w stację przelotową, pełnił istotną rolę w życiu tej linii. Po dziś dzień na jego terenie można odnaleŸć wiele niszczejących i ginących śladów, które przypominają o pierwotnym przeznaczeniu tego miejsca...
 
STACJE / Wszemirów - 29 marzec 2015:
> Dzisiejsza aktualizacja ma dwie intencje: po pierwsze dowieść prawdziwość słów z poprzedniego wpisu
a po drugie uniknąć odstraszających i niepoważnych skojarzeń rodem z 'prima aprilis' z tą jakże prawdziwą zebraną dokumentacją i pozytywnym rozdziałem historii wsi Wszemirów. Po raz drugi w tym miesiącu mam przyjemność zaprosić Państwa do podróży w czasie.
 

POLECAMY: Wrocławska Kolej Wąskotorowa (1894-1991)
Wydawca: Kolpress 1/2010
Format: A4, 480 str.

Zespół autorski: Janusz Gołaszewski, Michał Jerczyński, Tomasz Pol,
Michał Zajfert, Zbigniew Tucholski po niemal trzech latach prac przygotował pierwszą , długo oczekiwaną monografię Wrocławskiej Kolei Wąskotorowej (zwanej w ostatnich latach istnienia Trzebnicką Koleją Dojazdową), obejmującą okres od momentu powstania pod koniec XIX wieku samorządowych kolejek: Żmigrodzko-Milickiej i Wrocławsko-Trzebnicko-Prusickiej, poprzez lata eksploatacji pod zarządem PKP aż do kresu istnienia w połowie lat 90-tych.

Nasz serwis www - jako interaktywne uzupełnienie publikacji - objął patronat nad tym wydawnictwem. [Więcej: >>>>]

STACJE / Prusice Wschodnie - 13 marzec 2015:
> Chcąc obalić mit pechowości i złych konotacji ogólnie przyjętych, związanych z dniem 'piątku trzynastego' postanowiłem przygotować opis kolejnego przystanku. Tym razem szczęście przyświeciło stacji Prusice Wschodnie, z której oto zdjęcia praktycznie nie znalazły się w poniższej monografii książkowej. Zapraszam do tej pierwszej i na pewno nie ostatniej aktualizacji w tym roku. Dziękuję, że jesteście z nami.
 
STACJE / Przedkowice - 9 czerwiec 2013:
> Poszedłem za ciosem i w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie w ostatnim czasie tematyką Wrocław- skiej Kolei Dojazdowej, skutkujące pojawianiem się licznych niezależnych inicjatyw powiązanych z naszą kolejką, dorzucam i ja swój solidny i unikalny grosz w postaci kompletu zdjęć oraz opisu historycznego tła kompleksu stacyjnego w Przedkowicach. Była to stacja węzłowa o ciekawym, trójkątnym układzie torów (jednym z trzech na całej linii), łącząca dwa niezależne przedsiębiorstwa kolejowe w jeden symbiotyczny byt.
 
STACJE / Sułów Milicki - 10 maj 2013:
> W związku ze zbyt długą absencją nowości na stronie w trakcie której stałem się dumnym ojcem ślicznej córeczki a końca dobiegła realizacja pierwszego etapu projektu: 'Budowy ścieżki rowerowej w Dolinie Baryczy dawną trasą kolejki wąskotorowej' na odcinku Sułów-Grabownica, postanowiłem podarować trochę życia i tej witrynie. Za Państwa namową, zdecydowałem skoncentrować się na punkcie startowym tej rowerowej inwestycji. A dziś w efekcie mam przyjemność zaprosić Państwa w podróż w czasie do Sułowa...
 
HISTORIA LINII / Reaktywacja - 25 styczeń 2011:
> W związku z rosnącym zaawansowaniem prac nad realizacją projektu: 'Budowy ścieżki rowerowej w Dolinie Baryczy dawną trasą kolejki wąskotorowej' zdecydowałem się uzupełnić niniejszą stronę o najnowsze doniesienia dotyczące tego tematu. Zapraszam...
 
STACJE / Milicz Wąskotorowy - 1 listopad 2010:
> W tym nostalgicznym dniu pragnę podarować Państwu opis dziesiątej już stacji w ramach Wrocławskiej KD Milicz Wąsk. Przy tej okazji na stronie został wprowadzony szereg zmian aktualizacyjnych i technicznych m.in. nowy silnik modułu forum. Zachęcamy do bieżącego pozostawiania komentarzy...
 
STACJE / Milicz Zamek - 12 kwiecień 2010:
> W dniu dzisiejszym jest mi niezmiernie miło zaprezentować Państwu opis kolejnego przystanku osobowego - tym razem w Miliczu. Aktualizacja ta jest pewnego rodzaju pocieszeniem w świetle tragicznych zdarzeń sprzed kilku dni. Zdjęć może nie jest aż tak dużo, ale za to jak cieszą :)
 
www.kleinbahn.pl / Nowa domena - 5 marzec 2010:
> W związku ze zbyt nachalną polityką reklamową poprzedniego dostawcy domeny, zdecydowałem się na zmianę a za razem uproszczenie adresu strony. Oczywiście poprzednia domena nadal będzie funkcjonować, jednak dla własnego wizualnego komfortu, uprzejmie proszę o uaktualnienie posiadanych zakładek.
 
NASZA-KLASA / Oficjalny Profil WKD - 24 marzec 2009:
> W celu umożliwienia Państwu bezpośredniego kontaktu z innymi miłośnikami tej unikalnej linii kolejowej, postanowiłem stworzyć i uruchomić poprzez portal NK specjalny profil poświęcony Wrocławskiej Kolei Dojazdowej. Zapraszam i zachęcam gorąco wszystkich do rejestracji.
 
HISTORIA LINII / Reaktywacja - 1 sierpień 2008:
> W związku z bardzo dużym zainteresowaniem z Państwa strony tematyką odbudowy linii wąskotorowej na odcinku Pracze - Milicz - Bracław, postanowiłem zamieścić szczyptę najnowszych informacji dotyczących
tej jakże nadzwyczajnej inicjatywy... (aktualizacja 14 marzec 2010)
 
STACJE / Widawa Wąskotorowa - 30 listopad 2007:
> W dniu dzisiejszym mam zaszczyt zaprezentować Państwu opis przystanku osobowego w Widawie. Aktualizacja ta jest ukoronowaniem prac nad szczegółowym opisem kolejowego odcinka z powiatu wrocławskiego, po którym przez niespełna 70 lat kursował „Latający Trzebniczanin”.
 
HISTORIA LINII / Reaktywacja - 6 październik 2007:
> W związku z coraz poważniejszymi planami odnośnie reaktywacji kolejki wąskotorowej na odcinku: Pracze - Milicz - Bracław, postanowiłem uruchomić podstronę zawierającą wszelkie najświeższe informacje dostępne na ten temat... :)
>>>>